Answer:
It is more convenient to continue processing.
Explanation:
Giving the following information:
Grace Co. can further process Product B to produce Product C. Product B is currently selling for $60 per pound and costs $38 per pound to produce. Product C would sell for $95 per pound and would require an additional cost of $13 per pound to produce.
To determine the convenience of further processing we need to calculate the contribution margin:
CM= selling price - unitary variable cost
Product B= 60 - 38= 22 per unit
Product C= 95 - 38 - 13= 44 per unit