Respuesta :

Answer:

29 cents an ounce.

Step-by-step explanation:

You have to find the unit rate. In order to do this, you have to divide the cost by the ounces. When we do this we see:

$5.22/18 = .29

So, your answer is $0.29 per ounce.

Hope this helps!

ACCESS MORE