Respuesta :

Answer:

The average cost of each tape is [tex]\frac{45}{v}[/tex]

Step-by-step explanation:

Total number of tapes bought = v tapes

Total cost paid for v tapes  = $45

By UNITARY METHOD:

If the cost of n objects is A.

Then the unit price is [tex]\frac{\textrm{Total cost of n  objects}}{\textrm{Number of the objects}}[/tex]

Cost of v tapes = $45

⇒ Cost of 1 tape  = [tex]\frac{\textrm{Total cost of v tapes}}{\textrm{v}}[/tex]

=[tex]\frac{45}{v}[/tex]

Hence, the average cost of each tape is [tex]\frac{45}{v}[/tex]

ACCESS MORE