How many pounds of candy that sells for $1.75 per lb must be mixed with candy that sells for $1.25 per lb to obtain 10 lb of a mixture that sells for $1.60 per lb

Respuesta :

Answer:

5 pounds of candy according to my calculation...

Step-by-step explanation:

We want to mix two different types of candy with different prices to get a mix of 10 lb of candy with a wanted price.

In the mix we must use:

  • 3 pounds of the $1.25 candy.
  • 7 pounds of the $1.75 candy.

We know that for candy 1 the price is $1.75 per lb.

For candy 2 the price is $1.25 per lb.

Let's assume we use the variables:

A pounds of candy 1 and B pounds of candy 2.

We will have:

A + B = 10lb

And the price will be:

A*$1.75 + B*$1.25

And we want the price of the mix to be $1.60 per pound, then we can write the equation:

A*$1.75 + B*$1.25 = 10lb*$1.60

So now we have two equations:

A + B = 10lb

A*$1.75 + B*$1.25 = 10lb*$1.60

This is a system of equations, to solve this, we must isolate one of the variables in the first equation:

A = 10 lb - B

Now we replace this in the other equation and solve it for B.

A*$1.75 + B*$1.25 = 10lb*$1.60

( 10 lb - B)*$1.75 + B*$1.25 = 10lb*$1.60

10lb*$1.75 - B*$1.75 + B*$1.25 = 10lb*$1.60

B*$0.50 = 10lb*$0.15

B = 10lb*$0.15/$0.50 = 3lb

So we must use 3 lb of candy 2, and the other 7 lb must be of candy 1.

If you want to learn more, you can read:

https://brainly.com/question/9351049