Lizzie bought 0.8 kg of pears at €1.90 per kilogram and 1.4 kg of apples. The total cost €4.46. What was the price per kilogram of the apples?

Respuesta :

Answer:

The the cost of 1 kg apples =  € 2.1

Step-by-step explanation:

The amount of pears bought by Lizzie  = 0.8 kg

The amount of apple bought by Lizzie  =  1.4 kg

Total amount paid  =  €4.46

Now, the cost of 1 kg pears =  €1.90 per kg

So, the cost of 0.8 kg pears  = 0.8  x (1.90)  =  €1.52

Now, let the cost of 1 kg apples =  € m

So, the cost of 1.4 kg apples  = 1.4 x ( € m)  = 1.4 m

So, the total amount = Cost of Apples + Cost of Pears

⇒                    €4.46   =  €1.52   +  1.4 m

or, 1.4 m = 4.46  - 1.52  = 2.94

⇒ m = 2.94/1.4 = 2.1

or, m = 2.1

Hence, the the cost of 1 kg apples =  € 2.1

ACCESS MORE