Respuesta :

Answer:

The cost of each can is $3.5 and the cost of 6 cans is $21.

Step-by-step explanation:

  • Divide $35 (price) by 10 (cans of beans): $35 ÷ 10 = $3.5 per can of baked beans
  • Divide $21 (price) by $3.5 (price per can of beans): $21 ÷ $3.5 = 6

Answer:The cost of all can's is $3.5 and the cost of 6 can's is $21.

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE