Ready
Understand Unit Rate - Instruction - Level F
) The convenience store sells a 16-ounce bottle of water for $2.40 and a 28-ounce bottle of
water for $2.80. Tiana wants to compare the unit rates to find out which is a better deal.
6) What is the cost of a 16-ounce bottle of water? Find the unit rate.
0
A 16-ounce drink costs $
per ounce.