Respuesta :

Answer: $8.1

Step-by-step explanation:

4 muffins cost  $2.70

1 muffin will cos  $2.70/4

since 12 make a dozen

a dozen muffin cost  $2.70/4 X 12

= $ 8.10

Answer: $8.10

Step-by-step explanation:

If $2.70 goes for 4 muffins and 12 muffins makes one dozen.

12/4 = 3

Hence we have 3 of 4 muffins in a dozen. So therefore the cost for a dozen of muffins would be...

3 X $2.7 = $8.10

ACCESS MORE