Respuesta :
Answer: $8.1
Step-by-step explanation:
4 muffins cost $2.70
1 muffin will cos $2.70/4
since 12 make a dozen
a dozen muffin cost $2.70/4 X 12
= $ 8.10
Answer: $8.10
Step-by-step explanation:
If $2.70 goes for 4 muffins and 12 muffins makes one dozen.
12/4 = 3
Hence we have 3 of 4 muffins in a dozen. So therefore the cost for a dozen of muffins would be...
3 X $2.7 = $8.10