Respuesta :
Answer:
b. $18.15
Explanation:
Toatal money spent on product A is:
Activity 1: 700/1000*18000 = $12600
Activity 2: 500/600*24000 = $20000
Activity 3: 800/1200*60000 = $40000
Total money spent on product A = $12600 + $20000 + $40000
= $72600
Total units of product A formed = 4000
Cost per product = $72600/4000 = $18.15
Therefore, The cost per unit of Product A under activty-based costing is closest to $18.15.
AnswerThe answer is $18.15
Explanation
Activity cost of project A / Total Activity × Total Cost
700/ 1000 × 18,000
= $12,600
500/600 × 24,000
= $20,000
800/1,200 × 60,000
= $40,000
Total cost = $12,600 + $20,000 + $40,000 = $ 72,600
To calculate cost per unit of product A, we divide the total cost by the annual production and sales of product A
= 72,600/4,000
= 18.15
Therefore the cost per unit of product A = $18.15