Suppose a grocery store is having a sale on shredded cheese. A small bag that holds 8 ounces is sold for $2. A large bag that holds 2 kilograms is sold for $16. How do you know which one is a better deal?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

1kg = 35.274 ounces

2kg ° 2 ×35.274= 70.548

small bag = 2/8 = $0.25 per ounce

Large bag = 16/70.548= $0.23

per ounce

The large bag is a better deal since it is cheaper