a) To calculate the velocity of the molten metal we need to apply the conservative energy equation,
[tex]V=\sqrt{2gl}V=\sqrt{2(32.2)(\frac{6}{12})}[/tex]
*Note I am converting all to feet.
[tex]V=6.6745ft/s[/tex]
b)To calculate the volume flow we only use the equation of Discharge, so
[tex]Q=AV\\Q=(\frac{0.5}{12^2})(5.6745)\\Q=0.0197ft^3/s[/tex]
c) To calculate the time we use the equation of Discharge but in terms of Velocity, that is,
[tex]t=\frac{\dot{V}}{Q} \\t=\frac{75/12^3}{0.0197}\\t=2.20s[/tex]