The coefficient of friction is 0.213
Explanation:
We start by writing the equation of the forces along the directions parallel and perpendicular to the incline. We have:
Perpendicular direction:
[tex]N-mg cos \theta =0[/tex] (1)
where
N is the normal reaction of the plane
[tex]mg cos \theta[/tex] is the component of the weight perpendicular to the plane, with
m is the mass
g = 9.8 m/s^2 the acceleration of gravity
[tex]\theta=12^{\circ}[/tex] is the angle of the incline
Parallel direction:
[tex]mg sin \theta - \mu_k N = ma[/tex] (2)
where :
[tex]mg sin \theta[/tex] is the component of the weight parallel to the slope
[tex]\mu_k N[/tex] is the force of friction, where
[tex]\mu_k[/tex] is the coefficient of friction
N is the normal reaction
a is the acceleration
In this case, the skier is moving at constant speed, so its acceleration is zero and the equation becomes:
[tex]mg sin \theta - \mu_k N =0[/tex] (2)
From (1) we find
[tex]N=mg cos \theta[/tex]
And substituting into (2)
[tex]mg sin \theta - \mu_k mg cos \theta = 0[/tex]
Solving for [tex]\mu_k[/tex],
[tex]\mu_k = tan \theta = tan(12)=0.213[/tex]
Learn more about slope and force of friction here:
brainly.com/question/5884009
#LearnwithBrainly