a) To find the solution of this point we need to calculate the relation of the control resolution, that is,
[tex]CR=\frac{R}{2^B-1}[/tex]
Where
R= Range of the joint
B= Storage capacity
Making the substitution of the previous values we have,
[tex]CR=\frac{750}{2^{10}-1}=0.733mm[/tex]
B) For the now we need to calculate the accuracy, that is,
[tex]A_c = \frac{CR}{2}+3\sigma[/tex]
Where
[tex]\sigma[/tex] = Standard deviation
[tex]A_c=[/tex]The accuracy of the robot
Making the substitution,
[tex]A_c = \frac{0.733}{2}+3(0.1)\\A_c = 0.667mm[/tex]
c) At end we can to calculate the repeatability, that is,
[tex]Re=6\sigma\\Re=6(0.1)\\Re=0.6mm[/tex]