A physical fitness association is including the mile run in its secondary-school fitness test. The time for this event for boys in secondary school is known to possess a normal distribution with a mean of 440 seconds and a standard deviation of 50 seconds. Find the probability that a randomly selected boy in secondary school can run the mile in less than 325 seconds. A) .4893 B) .0107 C) .9893 D) .5107

Respuesta :

Answer:  B) 0.0107

Step-by-step explanation:

As per given , we have

[tex]\mu=440\ \text{seconds}\\\\\sigma=50\text{ seconds}[/tex]

Let x be the random variable that represents the time for this event for boys in secondary school .

z-score = [tex]z=\dfrac{x-\mu}{\sigma}[/tex]

z-score for x= 325 ,   [tex]z=\dfrac{325-440}{50}=-2.3[/tex]

Required probability : [tex]P(z<-2.3)=1-P(z<2.3)=1-0.9892759\\\\=0.0107241\approx0.0107[/tex]

Hence, the probability that a randomly selected boy in secondary school can run the mile in less than 325 seconds = 0.0107

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico