Answer:
4.2%
Step-by-step explanation:
Data provided in the question:
yield to maturity of coupon bonds = 6 percent = 0.06
marginal tax rate = 30 percent = 0.3
Now,
The LL’s after-tax cost of debt is calculated using the formula
= yield to maturity × ( 1 - marginal tax rate )
on substituting the respective values, we get
= 0.06 × ( 1 - 0.30 )
or
= 0.06 × 0.7
or
= 0.042
or
= 0.042 × 100%
= 4.2%