Answer:
[tex]\%\ yield =56.14[/tex]
Explanation:
The expression for the calculation of the percentage yield for a chemical reaction is shown below as:-
[tex]\%\ yield =\frac {Experimental\ yield}{Theoretical\ yield}\times 100[/tex]
Given , Values from the question:-
Theoretical yield = 47.2 g
Experimental yield = 26.5 g
Applying the values in the above expression as:-
[tex]\%\ yield =\frac{26.5}{47.2}\times 100[/tex]
[tex]\%\ yield =56.14[/tex]