Question 3,4&5 Cindy bought a car for $21,330. A few years later she sold the car for $19,700.find the percent of change in the value?

The change in value was 8% which amounts to $1630
Further explanation:
The change in value is calculated by using the initial price and selling price of the car.
Given
Purchase Price = P = $21330
Selling Price = S = $19700
As the selling price is less than the purchase price, Cindy had loss.
[tex]Loss=L= Cost\ price-selling\ price\\=21330-19700\\=\$1630[/tex]
Percentage of loss will be calculated as:
[tex]Percent\ loss=\frac{1630}{21330}*100\\=8\%[/tex]
The change in value was 8% which amounts to $1630
Keywords: Loss, Percentage loss
Learn more about profit and loss at:
#LearnwithBrainly