Answer:
[tex]Au_2O_3[/tex]
Explanation:
Hello,
Based on the initial data, the mass of sample is:
[tex]m_{sample}=10.517g-10.313g=0.204g[/tex]
The final mass accounts for the present gold grams into the sample, thus:
[tex]m_{Au}=10.495g-10.313g=0.182g[/tex]
So the oxygen grams are:
[tex]m_{O}=0.204g-0.182g=0.022g[/tex]
Based on this fact, the moles of both gold and oxygen are:
[tex]n_{Au}=0.182g*\frac{1mol}{197g}=0.000924molAu \\n_{O}=0.022g*\frac{1mol}{16g}=0.001375molO[/tex]
Now, the ratio O:Au allows us to establish the mole relationship between gold and oxygen:
[tex]0.001375/0.000924=1.5[/tex]
Thus:
[tex]AuO_{1.5}=Au_2O_3[/tex]
So [tex]Au_2O_3[/tex] is the empirical formula for the given compound which is auric oxide.
Best regards.