At 338 mm hg and 72 c a sample of carbon monoxide gas occupies a volune of 0.225 L the gas transferred to a 1.50 L flask and the temperature is reduced to -15? What is the pressure

Respuesta :

Neetoo

Answer:

P₂  = 0.09 atm

Explanation:

According to general gas equation:

P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂

Given data:

Initial volume = 0.225 L

Initial pressure = 338 mmHg (338/760 =0.445 atm)

Initial temperature = 72 °C (72 +273 = 345 K)

Final temperature = -15°C (-15+273 = 258 K)

Final volume = 1.50 L

Final pressure = ?

Solution:

P₁V₁/T₁ = P₂V₂/T₂

P₂ = P₁V₁ T₂/ T₁ V₂ 

P₂ = 0.445 atm × 0.225 L × 258 K / 345 K × 1.50 L

P₂  =  25.83 atm .L.  K  / 293 K . L

P₂  = 0.09 atm

ACCESS MORE
EDU ACCESS