Answer:
The magnitude of the torque is 263.5 N.
Explanation:
Given that,
Applied force = 31 N
Distance from the axis = 8.5 m
She applies her force perpendicularly to a line drawn from the axis of rotation
So, The angle is 90°
We need to calculate the torque
Using formula of torque
[tex]\tau=Fd\sin\theta[/tex]
Where, F = force
d = distance
Put the value into the formula
[tex]\tau=31\times8.5\sin90[/tex]
[tex]\tau= 263.5\ N[/tex]
Hence, The magnitude of the torque is 263.5 N.