Homer spends $13 on lottery tickets every week and spends 135 per month on rent on an annual basis, the first expense is what percent of the second expense

Respuesta :

Answer:

The first expense is 9.62 percent of the second expense

Step-by-step explanation:

Expense on lottery tickets = $13

Expense on rent = $ 135

Let the lottery ticket be k percentage of rent $135

So, by definition k% of 135 = 13

or, [tex]\frac{k}{100} \times 135 = 13[/tex]

or, [tex]k = \frac{13 \times 100}{135}  = 9.62[/tex]

⇒ k = 9.62%

So, the first expense is 9.62 percent of the second expense.

ACCESS MORE
EDU ACCESS