Answer:
[tex]R = 1.15 m[/tex]
Explanation:
For total internal reflection on the glass air interface we know that
[tex]\mu_g sin\theta = \mu_{air} sin90[/tex]
[tex]1.52 sin\theta = 1[/tex]
[tex]\theta = 41.1 degree[/tex]
now this is the angle at glass air interface
so now for the refraction at water glass interface we will have
[tex]\mu_w sin \phi = \mu_g sin\theta[/tex]
[tex]1.33 sin\phi = 1.52 sin41.1[/tex]
[tex]\phi = 48.75 degree[/tex]
now for the radius of the circle we know that
[tex]tan\phi = \frac{R}{H}[/tex]
[tex]tan48.75 = \frac{R}{1.01}[/tex]
[tex]R = 1.15 m[/tex]