Respuesta :
Answer:
Explanation:
Given
mass of Pendulum m=4 kg
Length of cable= 7.90 m
Distance between roof and Floor=10 m
[tex]mg\sin\theta [/tex]will Provide Torque
thus [tex]mg\sin \theta \times L=I\cdot \alpha [/tex]
where I=moment of inertia
[tex]\alpha [/tex]=angular acceleration
here [tex]\theta [/tex]is small therefore \sin \theta \approx \theta
[tex]\frac{g}{L}\theta =\alpha [/tex]
thus [tex]\omega ^2=\frac{g}{L}[/tex]
[tex]\omega =\sqrt{\frac{g}{L}}[/tex]
And [tex]T\cdot \omega =2\pi [/tex]
[tex]T=2\pi \sqrt{\frac{L}{g}}[/tex]
[tex]T=2\pi \sqrt{\frac{7.90}{9.8}}=5.64 s[/tex]
Small angle refers to any angle where
[tex]\sin \theta \approx \theta [/tex]i.e. any angle less than [tex]15^{\circ}[/tex]

The time taken for bob to swing back to him is mathematically given as
T=5.64 s
Small angle approximation refers to any angle less than 15°, Option D
What is the time taken for bob to swing back to him and what is small angle approximation?
Question Parameter(s):
A 4.00 kg pendulum bob is hanging from a 7.90 m long cable.
The cable is attached to a hook in the ceiling 10 m up
Generally, the equation for the angular velocity is mathematically given as
[tex]\omega =\sqrt{\frac{g}{L}}[/tex]
Thereofre
[tex]T=2\pi \sqrt{\frac{L}{g}}[/tex]
[tex]T=2\pi \sqrt{\frac{7.90}{9.8}}[/tex]
T=5.64 s
In conclusion, small angle approximation speaks to any angle that satisfies
[tex]Sin\theta =\theta[/tex]
Therefore, any angle less than 15°, Option D
Read more about Angle
https://brainly.com/question/14362353