Nolan Dry Cleaners has determined the following about its​ costs: Total variable expenses are $40,000​, total fixed expenses are $30,000, and the sales revenue needed to break even is $40,000. Determine the​ company's current​ 1) sales revenue and​ 2) operating income. ​(​Hint:​ First, find the contribution margin​ ratio; then prepare the contribution margin income​ statement.)

Respuesta :

Answer:

Operating income= 40,000

Explanation:

Giving the following information:

Total variable expenses are $40,000​, total fixed expenses are $30,000, and the sales revenue needed to break even is $40,000.

Sales= operating income + fixed costs + variable costs

Sales= 40,000 + 30,000 + 40,000= 110,000

Operating income:

Sales= 110,000

Variable costs= 40,000

Gross profit= 70,000

Fixed costs= 30,000

Operating income= 40,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS