Respuesta :

Answer:

0.483 J/(gK)

Explanation:

When a sample of a material of mass m gives off an amount of energy Q, the temperature of the material decreases by [tex]\Delta T[/tex], according to the equation :

[tex]Q=mC_s \Delta T[/tex]

where  [tex]C_s[/tex] is the specific heat capacity of the material.

In this problem, we have:

m = 93 g is the mass of the vanadium bolt

[tex]Q = -1124 J[/tex] is the amount of energy given off by the vanadium bolt

[tex]\Delta T = -25 K[/tex] is the change in temperature of the vanadium

Solving the equation for [tex]C_s[/tex], we find the specific heat capacity of vanadium:

[tex]C_s = \frac{Q}{m \Delta T}=\frac{-1124}{(93.0)(-25)}=0.483 J/(gK)[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS