Respuesta :
1) 3.57 s
The motion of the frisbee is a uniformly accelerated motion, so we can use the suvat equation:
[tex]s=ut+\frac{1}{2}at^2[/tex]
where
s is the displacement
u is the intiial velocity
t is the time
a is the acceleration
Here we have
s = 125 m (distance travelled)
u = 45 m/s (initial velocity)
[tex]a=-5.6 m/s^2[/tex] (deceleration of the frisbee)
Substituting into the equation, we get
[tex]125 = 45t-2.8t^2\\2.8t^2-45t+125=0[/tex]
The solution of this equation are:
[tex]t=\frac{-b\pm \sqrt{b^2-4ac}}{2a}=\frac{-(-45) \pm \sqrt{(-45)^2-4(2.8)(125)}}{2(2.8)}[/tex]
Which gives two solutions:
t = 3.57 s
t = 12.50 s
So, the frisbee crosses the point at distance d = 125 m from Phoebe two times: at 3.57 s the first time, then if it is free to move, the frisbee continues its motion and then at some point moves back to this point at t = 12.5 s. Since we are interested in the time at which Mike caught the frisbee, we just take the first solution:
t = 3.57 s
2) 25 m/s
Since this is a uniformly accelerated motion, the velocity of the frisbee is given by
[tex]v=u+at[/tex]
where we have
u = 45 m/s is the initial velocity
[tex]a=-5.6 m/s^2[/tex] is the acceleration of the frisbee
Since the frisbee has been caught at time
t = 3.57 s
We can substitute this value into the equation to find the final velocity of the frisbee:
[tex]v=45+(-5.6)(3.57)=25.0 m/s[/tex]
Answer:
The frisbee was in air for 12.5 seconds and when mike caught it it's speed was = 10m/s
Explanation:
we know that distance travelled horizontally is given by
[tex]\mathrm{s}=\mathrm{u} \mathrm{t}+1 / 2 * \mathrm{a} t^{2}[/tex]
where s = total distance travelled = 125 (given),
u = initial velocity = 45m/s (given) ,
a = acceleration = -5.6[tex]m/s^2[/tex] (since we are given deceleration a = negative) and
t = total travel time
substituting these values in the formula
125 = 45*t + (1/2)(-5.6)[tex]t^2[/tex]
we get t = 12.5 and 3.578... since 12.5 is more accurate value
we take t = 12.5 which gives the time for which frisbee stays in air
also we know speed = [tex]\frac{\text { distance }}{\text { time }}[/tex]
since we are given total distance = 125m
and total time we have found, t = 12.5
we get speed = [tex]\frac{125}{12.5}=10[/tex]
= 10m/s is how fast the frisbee was when mike caught it.