Answer:s=0.68 m
Explanation:
Given
Inclination [tex]\theta =11.1^{\circ}[/tex]
Speed of block(u)=1.6 m/s
Coefficient of kinetic Friction [tex]\mu _k=0.39[/tex]
deceleration provided by friction=g\sin \theta -\mu _kg\cos \theta [/tex]
Using [tex]v^2-u^2=2as[/tex]
Final velocity v=0
[tex]0-1.6^2=2(g\sin \theta -\mu _kg\cos \theta )s[/tex]
[tex]s=\frac{-1.6^2}{2\cdot (9.8\sin 11.1-0.39\times 9.8\times \cos 11.1)}[/tex]
s=0.68 m