kiing58
contestada

One online music site is advertising 15 song downloads for $6.75.
Another site is advertising 12:song downloads för $5.76. Which
is the better deal?

Respuesta :

Answer:

12 songs for 5.76 each because you are saving a lot of money

Answer:

The first site selling 15 songs for $6.75 is the better deal.

Step-by-step explanation:

To find the solution, you need to divide the cost by the quantity of the songs (to find how much does each song cost)

1) 6.75/15= 0.45

The first site is selling each song for $0.45.

2) 5.76/12= 0.4725 (~0.47)

The second site is selling each song for about $0.47.

By comparing 0.45 and ~0.47 we can easily conclude that the first site has a better deal, because they sell each son for less.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico