Answer:
489 J
Explanation:
According to the first law of thermodynamics:-
[tex]\Delta U = q + w[/tex]
Where,
U is the internal energy
q is the heat
w is the work done
From the question,
q = + 565 J (+ sign as the heat is being absorbed)
The expression for the calculation of work done is shown below as:
[tex]w=-P\times \Delta V[/tex]
Where, P is the pressure
[tex]\Delta V[/tex] is the change in volume
From the question,
[tex]\Delta V[/tex] = 0.85 - 0.10 L = 0.75 L
P = 1.0 atm
[tex]w=-1.0\times0.75\ atmL[/tex]
Also, 1 atmL = 101.3 J
So,
[tex]w=-1.0\times0.75\times 101.3\ J=-76\ J[/tex] (work is done by the system)
So,
[tex]\Delta U = +565\ J-76\ J = 489\ J[/tex]