Answer:
(b) 2.00 g of CH4(g)
Explanation:
(a) 2.00 L of [tex]CH_4[/tex]
Volume = 2.00 L
Temperature = 75°C
Pressure = 1.00 atm
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (75 + 273.15) K = 348.15 K
T = 348.15 K
Using ideal gas equation as:
[tex]PV=nRT[/tex]
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
1.00 atm × 2.00 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 348.15 K
⇒n = 0.07 moles
(b) 2.00 g of [tex]CH_4[/tex]
Mass of [tex]CH_4[/tex] = 2.00 g
Molar mass of [tex]CH_4[/tex] = 16.04 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
[tex]moles = \frac{Mass\ taken}{Molar\ mass}[/tex]
Thus,
[tex]Moles= \frac{2.00\ g}{16.04\ g/mol}[/tex]
Moles of [tex]CH_4[/tex] = 0.125 moles
Thus, more moles, more volume of carbon dioxide will be produced when more moles of methane react.
So, Answer - (b) 2.00 g of CH4(g)