contestada

you purchase a 220 airline ticket. You have a discount code to receive 10% off. There is a 10.5% service charge added to the total. How much do you pay for your ticket

Respuesta :

Answer:

$218.79

Step-by-step explanation:

220 is the original cost of airline ticket.

First, you get 10% off, that means we need to find 10% of 220 and SUBTRACT this from 220 to get the discounted price.

What is 10% in decimal? That is 10/100 = 0.1

So, 10% of 220 = 0.1 * 220 = $22

Now, discounted price is  220 - 22 = $198

On top of this, you have to ADD 10.5% service charge, so what is 10.5% in decimal?

That is 10.5/100 = 0.105

Service Charge = 0.105 * 198 = 20.79

This needs to be ADDED to 198, so we have:

198 + 20.79 = 218.79

You have to pay $218.79 for your ticket

ACCESS MORE
EDU ACCESS