Answer: 300 s
Explanation:
The momentum [tex]p[/tex] is given by the following equation:
[tex]p=m.V[/tex]
Where [tex]m[/tex] is the mass of the object and [tex]V[/tex] is the velocity.
In addition, according to the conservation of linear momentum, we have:
[tex]p_{1}=p_{2}[/tex] (1)
Where:
[tex]p_{1}=0[/tex] is the initial momentum of the astronaut, which is initially at rest
[tex]p_{2}=m_{object}V_{object}+m_{astronaut}V_{astronaut}[/tex] is the final momentum, being [tex]m_{object}=500g=0.5 kg[/tex], [tex]V_{object}=8 m/s[/tex] and [tex]m_{astronaut}=80 kg[/tex]
Then (1) is rewritten as:
[tex]0=m_{object}V_{object}+m_{astronaut}V_{astronaut}[/tex] (2)
Finding te velocity of the astronaut [tex]V_{astronaut}[/tex]:
[tex]V_{astronaut}=-\frac{m_{object}V_{object}}{m_{astronaut}}[/tex] (3)
[tex]V_{astronaut}=-\frac{(0.5 kg)(8 m/s)}{80 kg}[/tex] (4)
[tex]V_{astronaut}=-0.05 m/s[/tex] (5) The negative sign of the velocity indicates it is directed towards the spaceship, however its speed (the magnitude of the velocity vector) is positive [tex]0.05 m/s[/tex]
On the other hand we have the following:
[tex]V_{astronaut}=\frac{d}{t}[/tex] (6)
Where [tex]d=15 m[/tex] the distance between the astronaut and the spacheship and [tex]t[/tex] the time. So, we have to find [tex]t[/tex]:
[tex]t=\frac{d}{V_{astronaut}}[/tex] (7)
[tex]t=\frac{15 m}{0.05 m/s}[/tex]
Finally:
[tex]t=300 s[/tex]