Answer with explanation:
As per given , we have
[tex]n= 454[/tex]
[tex]p=0.24[/tex]
a) s per given , we have
[tex]\ovreline{x}=8.17[/tex]
[tex]\sigma=2.2[/tex]
n= 64
a)Critical z-value for 99% confidence : [tex]z_{\alpha/2}=2.576[/tex]
Confidence interval :
[tex]p\pm z_{\alpha/2}\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}}[/tex]
[tex]0.24\pm (2.576)\sqrt{\dfrac{0.24(1-0.24)}{454}}[/tex]
[tex]\approx0.24\pm0.0516[/tex]
[tex](0.24-0.0516,\ 0.24+0.0516)=(0.1884,\ 0.2916)[/tex]
Hence, the 99% confidence interval for the population proportion of women who wear flat shoes to work = [tex](0.1884,\ 0.2916)[/tex]
b) Margin of error : E= 0.01
Critical z-value for 95% confidence : [tex]z_{\alpha/2}=1.96[/tex]
since , the prior estimate of proportion of women who wear athletic shoes to work is unknown.
Thus , sample size = [tex]0.25(\dfrac{z_{\alpha/2}}{E})^2[/tex]
[tex]0.25(\dfrac{1.96}{0.01})^2=9604[/tex]
Required sample size : 9604