Answer:
k = [tex]5\times 10^{4}\ N/m[/tex]
b = [tex]0.707\times 10^{3}[/tex]
t = [tex]7.1\times 10^{- 5}\ s[/tex]
Solution:
As per the question:
Mass of the block, m = 1000 kg
Height, h = 10 m
Equilibrium position, x = 0.2 m
Now,
The velocity when the mass falls from a height of 10 m is given by the third eqn of motion:
[tex]v^{2} = u^{2} + 2gh[/tex]
where
u = initial velocity = 0
g = 10[tex]m/s^{2}[/tex]
Thus
[tex]v = \sqrt{2\times 10\times 10} = 10\sqrt{2}\ m/s[/tex]
Force on the mass is given by:
F = mg = [tex]1000\times 10 = 10000 N = 10\ kN[/tex]
Also, we know that the spring force is given by:
F = - kx
Thus
[tex]k = \frac{F}{x} = \frac{10000}{0.2} = 5\times 10^{4}\ N/m[/tex]
Now, to find the damping constant b, we know that:
F = - bv
[tex]b = \frac{F}{v} = \frac{10000}{10\sqrt{2}} = 0.707\times 10^{3}[/tex]
Now,
Time required for the platform to get settled to 1 mm or 0.001 m is given by:
[tex]t = \frac{0.001}{v} = \frac{0.001}{10\sqrt{2}} = 7.1\times 10^{- 5}\ s[/tex]