Answer:
P(X=3) = 0.2013
Step-by-step explanation:
After taking and tagging the first 20 birds, then we have a proportion of 20% of tagged birds within the population, that is
[tex]p=\frac{n}{N}[/tex]
[tex]p=\frac{20}{100}=0.20[/tex]
Supposing that the probability (0.20) of capturing a bird remains constant, we may resolve it as it follows:
Capturing 10 birds can be considered as a binomial experiment with a success probability p = 0.2
Let, [tex]P(X=x)=nCx*p^{x}*(1-p)^{n-x}[/tex] be the expression of the binomial distribution, for our case we have:
p=0.2
x = 3
n=10
Then,
[tex]P(X=3)=10C3*0.2^{3}*0.8^{10-3}[/tex]
[tex]P(X=x)=0.2013[/tex]
Therefore, the probability that exactly 3 of the 10 birds in the new sample were previously tagged is 20.13%