Angel bought 8 oranges and 11 apples for a total of $15.22. He knows that each orange costs $0.50 and reasoned that each apple must cost a little more than $1.00. Is the answer reasonable why or why not?

Respuesta :

he is correct
.50x8=4 15.22-4=11.22 11.22/11=1.02
find cost of apples
total=oranges+apples
total-oranges=apples


0.5=1/2
cost of oranges=8 times 0.5=8 times 1/2=4

total=15.22
oranges=4
15.22-4=apples
11.22=11 apples
we can see that if the apples were 1 dollar each then the cost woud be $11, but is is more, so it is a little more than $1 each

correct, because of math
ACCESS MORE
EDU ACCESS