Answer:
[tex]V_m= 18.85V[/tex] and c= 1.336mF
Explanation:
a) Unfiltered
We calculate the Voltage through the equation:
[tex]V_0=\frac{2V_m}{\pi}\\12=\frac{2V_m}{\pi}\\V_m= 6\pi V\\V_m= 18.85V[/tex]
So,
[tex]V_{in} = 18.85 sin wt\\ w=377Rad/s[/tex]
b) Filtered
We need to use the ripple factor,
[tex]rf=\frac{1}{4/sqrt{3}fRc}[/tex]
Solving and clearing for c,
[tex]c=\frac{1}{4\sqrt{3}fR*0.6}=1.336mF[/tex]
*Note that was given 5% of output voltage