The recommended daily requirement of calcium is 1,000 mg. Tap water in a Midwestern city contains approximately 150 mg Ca/L. A person living in the city who drinks two liters of water in one day would receive ________ percent of his/her RDA of calcium.
A) 7.5
B) 15
C) 30
D) 4

Respuesta :

percent of RDA of calcium = 30 % (C)

Explanation:

We devise the following reasoning:

if         1 L of tap water contains 150 mg of Ca

then   2 L of tap water contains X mg of Ca

X = (2 × 150) / 1 = 300 mg of Ca

If we know that recommended daily requirement of calcium is 1000 mg and the person drank 2 L of water containing 300 mg of Ca, we calculate the percent of RDA calcium as following:

percent of RDA of calcium = (actual dose / recommended daily requirement) × 100

percent of RDA of calcium = (300 / 1000) × 100

percent of RDA of calcium = 30 %

Learn more about:

recommended daily requirement problems

brainly.com/question/8683278

#learnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS