Answer:
The velocity is 19.39 m/s
Solution:
As per the question:
Mass, m = 75 kg
Radius, R = 19.2 m
Now,
When the mass is at the top position in the loop, then the necessary centrifugal force is to keep the mass on the path is provided by the gravitational force acting downwards.
[tex]F_{C} = F_{G}[/tex]
[tex]\frac{mv^{2}}{R} = mg[/tex]
where
v = velocity
g = acceleration due to gravity
[tex]v = \sqrt{2gR} = \sqrt{2\times 9.8\times 19.2} = 19.39\ m/s[/tex]