Answer:
Distance that could be travelled if average speed is maintained 10 km/hr for 1/2 hour is 5Km
Explanation:
Given:
Speed=10km/hr
Time= ½ hr
To Find:
The distance travelled=?
Solution:
Speed = distance/time
Re-arranging the formula, we have
distance = speed*time taken
Substituting the given values ,we get
[tex]\text {Distance}=10 * \frac{1}{2}[/tex]
Distance = 5km
Hence the distance of 5 Km is travelled.