av citi auon A particle with velocity U = -21 + 4 in meters per second at i = 0 undergoes a constant acceleration of magnitude a = 3ins -2 at an angle O = 130° from the positive direction of the x axis. What is the particle's velocity vat t = 55, in unit vector notation and as a magnitude and an angle?