Answer:
a) -23583J
b) 471.66N
Explanation:
Using the conservation energy theorem:
[tex]K_o+U_o+W_f=K_f+U_f\\W_f=K_f+U_f-(K_o+U_o)[/tex]
The height is given by:
[tex]sin(\theta)=\frac{h}{d}\\\\h=50*sin(5^o)\\h=4.36m[/tex]
substituting the values we have:
[tex]W_f=\frac{1}{2}*1500kg*((40-30)\frac{km}{h}*\frac{1000h.m}{3600km.s})^2+0-1500kg*9.8m/s^2*4.36m\\W_f=-23583J[/tex]*
the work is defined by:
[tex]W_f=F_f*d*cos(\theta)[/tex]
the force of the friction force is 180 degrees because it's opposite to the movement, so:
[tex]F_f=\frac{-23583J}{50m*cos(180)}\\F_f=471.66N[/tex]