Respuesta :
Answer:A
Explanation:
mass of object=3 kg
distance moved=50 cm
time t=1 s
[tex]s=ut+\frac{at^2}{2}[/tex]
[tex]0.5=0+\frac{a\cdot 1^2}{2}[/tex]
[tex]a=1 m/s^2[/tex]
Let T is the tension in rope
[tex]T-mg=ma[/tex]
Let M be the other mass
[tex]Mg-T=Ma[/tex]
[tex]T=M(g-a)[/tex]
[tex]M=m\frac{g+a}{g-a}[/tex]
[tex]M=3\times \frac{9.8+1}{9.8-1}[/tex]
[tex]M=3\times 1.227[/tex]
[tex]M=3.67 kg[/tex]
The size of the mass is mathematically given as
m2=3.68kg
Option A is correct
What is size of the mass?
Question Parameter(s):
A 3.00-kg mass rests on the ground.
The 3.00-kg mass rises 50.0 cm in 1.00 s.
Generally, the equation for the Motion is mathematically given as
[tex]s=ut+\frac{at^2}{2}[/tex]
Therefore
[tex]0.50=0+\frac{a\cdot 1^2}{2}[/tex]
a=1m/s^2
T-m1g=m1a
Therefore, Tension
[tex]m_2=m_1\times \frac{g+a}{g-a}[/tex]
[tex]m_2=3\times \frac{10.8}{8.8}[/tex]
m2=3.68kg
Read more about mass
https://brainly.com/question/15959704