Answer: c) 42 N
Explanation:
M = 2.5 kg
L = 2.5 m
h = L(1 - sin 40 degrees)
Potential energy Mgh = MgL(1 - sin 40 degrees )
kinetic energy = MgL(1 - sin 40 degrees)
(1/2)Mv^2 = MgL(1 - sin 40 deg)
Mv^2 = 2MgL(1 - sin 40 deg)
Fc = Mv^2/L
Fc = 2Mg(1 - sin 40 deg)
= 2 x 2.5 x 9.8 x (1 - sin 40 deg)
Fc = 17.5 N
Let T = tension in the string.
T - Mg = Fc
T - 2.5 x 9.8 = 17.5
T - 24.5 = 17.5
T = 17.5 + 24.5
T = 42 N