The hang time of the ball is 4.08 s
Explanation:
The ball is in free fall motion: this means that it is acted upon gravity only, so its acceleration is the acceleration of gravity,
[tex]a=g=-9.8 m/s^2[/tex]
downward (the negative sign refers to the downward direction).
Since this is a uniformly accelerated motion, we can solve the problem by using the following suvat equation:
[tex]v=u+at[/tex]
where
v is the final velocity
u is the initial velocity
a is the acceleration
t is the time
First we calculate the time it takes for the ball to reach the maximum height, where the velocity is zero:
v = 0
Substituting:
u = +20 m/s
[tex]a=-9.8 m/s^2[/tex]
we find t
[tex]t=\frac{v-u}{a}=\frac{0-20}{-9.8}=2.04 s[/tex]
The motion of the ball is symmetrical, so the total time of flight is just twice the time needed to reach the maximum height, therefore:
[tex]T=2t=2(2.04)=4.08 s[/tex]
Learn more about free fall:
brainly.com/question/1748290
brainly.com/question/11042118
brainly.com/question/2455974
brainly.com/question/2607086
#LearnwithBrainly