Respuesta :
Answer:
A = T and G = C.
A = 31.5% and so T =31.5%. this adds up to 63%.leaving 37%.
G = C = 18.5%.
Explanation:
DNA is a genetic material made up of purines, pyrimidines, sugar, and a phosphate backbone. The percentage of nucleotides in the DNA follows Chargaff's ratio.
The percentage of Guanine and Cytosine will be equal that is equal to 18.5%. The percentage of Adenine will be equal to Thymine which is equal to 31.5%.
Chargaff's rule states that in the DNA, the quantity between the A and T and between the G and C are equal or has the ratio of 1:1.
In the given genetic composition, the amount of Thymine is:
Thymine = Adenine
31.5 % = 31.5%
The total percent of the purines is 63%.
The remaining pyrimidine will have the 37%, such that:
Cytosine = 18.5%
and, Guanine = 18.5%.
Thus, the percentage of A and T is 63% and C and T are 37%.
To know more about Chargaff's rule, refer to the following link:
https://brainly.com/question/1615655