Respuesta :

Answer:

m = 12 kilogrammes

Explanation:

F → Force ( Weight of the object ) = 120 N

a → Acceleration due to gravity = 10m/s^2

m → Mass of the object

Since ,

F = m X a

m = 120 / 10

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico