Blocks with masses of 1.0 kg, 2.0 kg, and 3.0 kg are lined up in a row on a frictionless table. All three are pushed forward by a 17 N force applied to the 1.0 kg block.

Part A:
How much force does the 2.0 kg block exert on the 3.0 kg block?

Part B
How much force does the 2.0 kg block exert on the 1.0 kg block?

Respuesta :

The 2.0 kg block exert 8.5 Newton on the 3.0 kg block

The 2.0 kg block exert 14¹/₆ Newton on the 1.0 kg block

Further explanation

Newton's second law of motion states that the resultant force applied to an object is directly proportional to the mass and acceleration of the object.

[tex]\large {\boxed {F = ma }[/tex]

F = Force ( Newton )

m = Object's Mass ( kg )

a = Acceleration ( m )

Let us now tackle the problem !

[tex]\texttt{ }[/tex]

We will use Newton's 2nd law formula for this problem.

[tex]\Sigma F = ma[/tex]

[tex]17 = (1 + 2 + 3)a[/tex]

[tex]17 = 6a[/tex]

[tex]a = \frac{17}{6} \texttt{ m/s}^2[/tex]

[tex]\texttt{ }[/tex]

Part A:

The force acting on the 3.0 kg block could be calculated as follows:

[tex]\Sigma F = ma[/tex]

[tex]R = m_3a[/tex]

[tex]R = 3(\frac{17}{6})[/tex]

[tex]R = 8.5 \texttt{ Newton}[/tex]

[tex]\texttt{ }[/tex]

Part B:

The force acting on the 1.0 kg block could be calculated as follows:

[tex]\Sigma F = ma[/tex]

[tex]F - R' = m_1a[/tex]

[tex]17 - R' = 1(\frac{17}{6})[/tex]

[tex]R' = 17 - (\frac{17}{6})[/tex]

[tex]R' = \frac{85}{6} \texttt{ Newton}[/tex]

[tex]R' = 14\frac{1}{6} \texttt{ Newton}[/tex]

[tex]\texttt{ }[/tex]

Learn more

  • Impacts of Gravity : https://brainly.com/question/5330244
  • Effect of Earth’s Gravity on Objects : https://brainly.com/question/8844454
  • The Acceleration Due To Gravity : https://brainly.com/question/4189441
  • Newton's Law of Motion: https://brainly.com/question/10431582
  • Example of Newton's Law: https://brainly.com/question/498822

Answer details

Grade: High School

Subject: Physics

Chapter: Dynamics

Keywords: Gravity , Unit , Magnitude , Attraction , Distance , Mass , Newton , Law , Gravitational , Constant

Ver imagen johanrusli

The force that the 2.0 kg block exerts on the 3.0 kg block is 14.15N

The force that the 2.0 kg block exerts on the 1.0 kg block is 8.49N

According to Newton's second law of motion;

[tex]\sum F = ma[/tex]

For blocks with masses of 1.0 kg, 2.0 kg, and 3.0 kg, the total mass is expressed as:

Total mass = 1.0 + 2.0 + 3.0 = 6.0kg

Force F = 17 N

Get the acceleration:

[tex]a=\frac{\sum F}{m} \\a=\frac{17}{6}\\a=2.83m/s^2[/tex]

A) Get the force that the 2.0kg mass exert on the 3.0kg mass

Total mass = 2.0 + 3.0 = 5.0kg

F = (5)(2.83)

F = 14.15N

Hence the force that the 2.0 kg block exerts on the 3.0 kg block is 14.15N

B) Get the force that the 2.0kg mass exert on the 1.0kg mass

Total mass = 2.0 + 1.0 = 3.0kg

F = (3)(2.83)

F = 8.49 N

Hence the force that the 2.0 kg block exerts on the 1.0 kg block is 8.49N

Learn more here: https://brainly.com/question/17811936

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico