A cannon on a railroad car is facing in a direction parallel to the tracks. It fires a 98.0-kg shell at a speed of 215 m/s (relative to the ground) at an angle of 60.0° above the horizontal. If the cannon plus car have a mass of 5.00 × 104 kg, what is the recoil speed of the car (relative to the ground) if it was at rest before the cannon was fired? Express your answer in m/s.

Respuesta :

Answer:

[tex]v_c = 0.211 m/s[/tex]

Explanation:

given,

mass of the shell = 98 kg

speed of the shell = 215 m/s

mass of the cannon + car = 5 × 10⁴ Kg

angle made with horizontal = 60°

velocity of recoil  = ?

using momentum conservation because no other force component is acting

∑ P = 0

[tex]m_s v_s+ m_{c}v_{c} = 0[/tex]

[tex]v_s= v cos\theta[/tex]

[tex]v_s = 215 cos60^0[/tex]

[tex]v_s= 107.5 [/tex]

now,

[tex]v_c = \dfrac{m_s v_s}{m_c}[/tex]

[tex]v_c = \dfrac{98\times 107.5}{5 \times 10^4}[/tex]

[tex]v_c = 0.211 m/s[/tex]

velocity of the car is in negative direction of x.

ACCESS MORE
EDU ACCESS