Answer:
Lift slope = 0.55/deg
Span efficiency factor = 1.72 Am
Explanation:
S = 1.5
AR = 6
V = 180
∝ = -1 L = 0 D= 0.181
∝ = 2 L = 5 D = 0.23
Cd = [tex]\frac{0.181}{0.5X0.00237X180^{2}X1.5 } = 0.00314[/tex]
∝ = 2
Cl = [tex]\frac{5}{0.5X0.00237X180^{2}X1.5 } = 0.0868[/tex]
Cd = [tex]\frac{0.23}{0.5X0.00237X180^{2}X1.5 } = 0.00399[/tex]
Cd = [tex]Cd_{0} + \frac{Cl^{2}}{\pi eX 6}[/tex]
0.00399 = 0.00314 + [tex]\frac{0.166^{2} }{\pi e X6}[/tex]
e = 1.72 Am
Lift slope = a = [tex]\frac{dCl}{d\alpha } = \frac{0.166-0}{2 - (-2)} = 0.55/deg[/tex]